Základní informace

Co je to doména a k čemu mi bude?

Doména (např. abcfirma.cz) je v podstatě vaší adresou na Internetu. Můžete na ní provozovat nejen své internetové stránky (např. www.abcfirma.cz), ale také e-maily (např. novak@abcfirma.cz).
Mimochodem – v případě, že máte zakoupenu doménu abcfirma.cz, vaše internetové stránky nemusí být pouze na adrese www.abcfirma.cz, ale klidně i www.praha.abcfirma.cz nebo jen praha.abcfirma.cz.
Když si zakoupíte doménu a budete na ni chtít umístit webové stránky nebo e-maily, potřebujete k tomu i nějaký prostor. Představte si doménu jako vývěsní štít – a teď už jen pořídit místo, nad které ho můžete pověsit. Od toho je tu webhosting – a tím už se dostáváme k dalšímu odstavci…

Co je to webhosting a k čemu mi bude?

Webhosting, nebo také jen hosting, spočívá v pronájmu prostoru na serveru – můžete tu mít své internetové stránky, e-shop, ale i e-mailové schránky.
Nejedná se však pouze o prostor – webhosting vám poskytuje i mnoho potřebných služeb jako antivir, antispam nebo přesměrování pošty na jiné e-mailové adresy, ale i mnohé sofistikovanější služby, jako je např. prostor pro databázové systémy.
Samozřejmostí je také nepřetržitý dohled a průběžné zálohování dat.
Proto nestačí mít jen zakoupenou doménu, ale když ji chcete aktivně využívat, musíte mít na Internetu i nějaký prostor, tedy webhosting.

Proč platím zvlášt za webhosting a zvlášť za doménu?

Poplatek za webhosting je poplatek nám za místo a služby, které využíváte na našem serveru. Oproti tomu poplatek za doménu náleží registru domén, který domény poskytuje.
Tento poplatek za vás tedy předáváme registru, díky čemuž máte všechny služby na jednom místě.
Faktury za hosting a za doménu jsou vystavovány zvlášť, a to i z toho důvodu, že se můžete po roce rozhodnout, že webhosting právě nyní nepotřebujete, ale doménu si budete chtít ponechat.
V praxi je tedy možné i nasměrovat k nám doménu, kterou jste si již zakoupili jinde, a u nás mít zakoupený pouze webhosting. To ovšem žádné praktické výhody nepřináší; je tedy lepší převést i doménu pod naši správu,
abyste měli všechny služby jednoduše pohromadě.

Verified by Visa | Verified by MasterCard